Navigering Sidans innehåll

RTV Noords integrerade redaktion

Rens van Stralen tror på den integrerade redaktionen.
–Jag är öppen för nya sätt att organisera redaktionen, säger han.

 

RTV Noord är i grunden en regional radio- och tv-kanal med ett public service-uppdrag. Från att ha varit två skilda redaktioner, ser idag kanalen annorlunda ut.
Radio och tv är integrerat. Radiosändningarna hörs i radiokanalen och sänds samtidigt i tv-kanalen. Stationens morgonsändningar i tv sköts av radiogänget. En enkel kamera har satts upp i radiostudion, telegrammen kompletteras med bilder eller länkar från webbkameror på olika platser.
”Morgonsändningarna i radio och tv är helt enkelt samma”, förtydligar Rens van Stralen.

Enkla morgonsändningar
I tv-rutan är bilden delad; en del av tv-bilden är från radiostudion, den andra halvan har vikts för ett fönster där dagens väderprognos i grafik ligger som stillbild. I nedre delen av rutan rullar sportresultat eller liknande.
”Otroligt enkel men snygg och effektiv produktion”, kommenterar Christina Ågren, chef över SvT:s regionala nyhetsprogram.
Ett redaktionellt system gör det enkelt för alla att se vad som produceras och att bearbeta materialet för olika sändningar beroende på medium.
”Vi jobbar med tre kanaler. Radio och webb är de snabba nyhetsmedierna, det är inte tv”, konstaterar van Stralen.
”Men vi måste bli mycket bättre på webben. Jag tror på den integrerade redaktionen, egentligen behövs inte en chef för varje medium”.

Nyhetscheferna för radio och tv sitter mitt emot varandra. Det är en tidsfråga innan också nätets nyhetschef bildar gemensam nyhetsdesk.

 

Chef för alla plattformar
Webbchefen på RTV Noord tror att framtiden är nära för en mediedirigent för alla tre plattformarna. Mediedirigenten väljer vilket innehåll som ska publiceras i vilken plattform beroende på innehåll, tidpunkt på dagen och för vem innehållet ska presenteras.
”Istället för tre chefer på dagen, måste vi sprida nyhetsförmedlingen över dygnets alla 24 timmar”, resonerar Rens van Stralen.
”Vi har en bit kvar”, konstaterar han. ”Tekniken blir allt enklare att hantera och när den blir tillgänglig för alla medarbetare kommer mycket att ske”.
Rens van Stralen berättar om diskussioner om kvaliteten i journalistiken.
”Snabbhet är idag också en kvalitet, vi kan inte bortse från det”.

En vändpunkt
En vändpunkt i redaktionens diskussioner om hur man använder personella och tekniska resurser, kom i fjol. Redaktionen hade just köpt in nya små mobiltelefoner med foto-och videofunktion för att fler reportrar skulle kunna lämna material till webben. En av reportrarna prövade sin kamera men fick den inte att fungera. Hon hade vänt den på fel håll.
”Det var en fredag och innan hon gick hem hade hon lärt sig hur den fungerade”.
Något som skulle få avgörande betydelse några dagar senare.
På söndagen spelade FC Groningen match på fotbollsstadion, publiken kastade in rullar med toalettpapper och någon tände eld. Matchen avbröts och stadion utrymdes.
”Den tv-fotograf som var i tjänst befann sig någon helt annanstans och kunde inte ta sig dit”, berättar van Stralen.
Men RTV Noord hade ändå dokumentära bilder och video, både på webben och i söndagskvällens tv-sändning.
”Reportern som just lärt sig att vända kameran rätt var på matchen. Hon lyfte den och tryckte på knappen, beskriver van Stralen. ”Hon fångade hela händelsen med en liten mobiltelefon och kvaliteten var överraskande bra”.

Tv-sänd radio. RTV Noord har hittat sitt sätt att samordna resurserna. Delar av radiosändingen ligger i nyhetskanalen och samsas i bildrutan av väder, trafikinformation och bildsatta inslag.

 

Nya arbetsformer
Händelsen på stadion gjorde det tydligt för redaktionen att nyhetsförmedling handlar om kvalitet och fördjupning likaväl som att förmedla känslan av att ”vara där” och att göra det snabbt – helst i realtid.
”Tekniken finns och blir allt enklare att använda, nu handlar det mer om mindset”.
På samma sätt borde de tekniska möjligheterna på sikt förändra synen på när och hur man jobbar, funderar Rens van Stralen.
”En reporter som har en timma till jobbet kommer hit för ett morgonmöte, sedan skickar vi honom på uppdrag på orten han kom ifrån, sedan ska han tillbaka hit”. Det är ju egentligen rent slöseri med tid, människor och miljö”.
”Jag kan tänka mig helt andra sätt att organisera redaktionellt arbete i framtiden. Men där är vi inte ännu”.

Katarina Ek
Groningen maj 2009
katarina.ek_AT_hik.se